Príručka pre prechladnutie

Zabráňte prechladnutiu

Prevencia prechladnutia: rady pri prevencii

Nie vždy sa dá vyhnúť patogénom, ktoré spôsobujú prechladnutie. Najmä v daždivých a chladných, jesenných a zimných mesiacoch ich vie málokto prekonať. Sme doslova obklopení ľuďmi, ktorí neustále kašlú alebo smrkajú. Ako sa môžeme proti tomu brániť? A je vôbec možné zastaviť nádchu, ktorá sa už začala? Objavte jednoduché tipy, ktoré môžete použiť pri prevencii prechladnutia, ako sa môžeme pripraviť na ďalšiu vlnu nachladnutia.

Jednoduché hygienické rady pre prevenciu prechladnutia

Patogény, ktoré spôsobujú prechladnutie, sa prenášajú kvapôčkovou infekciou (napr. pri kašli alebo kýchaní) chorými ľuďmi. Preto je vhodné vyhýbať sa počas chrípkovej sezóny veľkým stretávaniam sa ľudí.

K infekcii môže dôjsť aj priamym alebo nepriamym kontaktom. Ak je to možné, vyhýbajte sa podávaniu rúk. Nedotýkajte sa tváre prstami. Nepriama infekcia je možná napríklad aj po dotyku kontaminovaných predmetov (napríklad kľučiek dverí). Najlepším spôsobom, ako predísť prechladnutiu je časté umývanie rúk a ich dôkladné utretie.

Odporučenie:  Ak musíte kašľať alebo kýchať,
odvráťte sa od ostatných a ideálne je podržať vreckovku
alebo ruku pred ústami a nosom.
Zabráňte prechladnutiu - zdravou výživou

Ak príde ku kontaktu s vírusmi, silný imunitný systém sa proti votrelcom bráni. Ďalšie odporučenie ako odvrátiť prechladnutie: Hlavne v zimných mesiacoch sa snažte konzumovať pestrú stravu, ovocie a zeleninu bohaté na vitamíny.

Štúdie ukazujú, že nadpriemerný príjem vitamínu C (napr. prostredníctvom vitamínových doplnkov) nemôže zabrániť prechladnutiu a pre bežného pacienta nemá jednoznačný prínos. Napriek tomu zvýšený príjem preukázal pozitívny účinok u ľudí pod fyzickým stresom. Vitamín C prispieva tiež k normálnej funkcii imunitného systému a k znižovaniu únavy a vyčerpania.

Obliekajte sa teplo, aby ste predišli prechladnutiu

Na rozdiel od všeobecného názoru, „prechladnutie“ nevzniká iba z chladu. Keď sa však podchladíme, trpí náš imunitný systém. Už nás nemôže tak dobre brániť pred vírusmi spôsobujúcimi prechladnutie. Preto je dôležité sa vždy teplo obliekať.

Hlavne v zime, aby ste predišli prechladnutiu, by ste mali dodržiavať nasledujúce odporučenia:

Nezabudnite si pribaliť čiapku, šál a rukavice.

Vložky do topánok alebo ručné ohrievače, ktoré sa zapínajú kliknutím, môžu poskytnúť rýchle teplo. Na mokré a studené nohy pomôže kúpeľ na nohy.

Potom nohy dobre vysušte a oblečte si teplé ponožky.

Mnoho ľudí podceňuje skutočnosť, že aj v lete môže večer teplota výrazne klesnúť alebo sa môže zmeniť počasie. Preto by ste mali mať vždy so sebou tenkú bundu, aj keď je vonku teplo.

Udržiavajte sliznice vlhké

Nízka vlhkosť a znečistené ovzdušie môžu viesť k vysušovaniu nosovej sliznice. V chladnom období sliznice rýchlejšie vysychajú, a preto sú menej odolné. Hlavným dôvodom je suchý vzduch počas vykurovania domácich a pracovných priestorov. Napríklad v lete môže vysušiť sliznice aj klimatizácia. To ich robí náchylnejšími na vírusy a iné patogény. Ako sa tomu dá predísť a zabrániť tak prechladnutiu?

Sliznica dýchacích ciest je potiahnutá hlienom, sekrétom viskóznej tekutiny  a je miestom prvého kontaktu nášho organizmu s vdýchnutými vírusmi. Hlien obsahuje veľké množstvo mucínov - veľkých a komplikovaných uhľohydrátových reťazcov, ktoré priťahujú nadmerné množstvo vody, čo robí hlien viskóznym. Hlien udržiava sliznicu hydratovanú a umožňuje mukociliárny klírens - mechanizmus, ktorý odstraňuje malé častice (prach, vírusy, alergény atď.) rozpustené v hliene.

Nos je schopný plniť svoju filtračnú funkciu, iba ak je nosová sliznica dostatočne zvlhčená. GripVis nosový sprej vytvára zvlhčujúci ochranný film na nosovej sliznici. Táto tekutá vrstva slúži ako fyzická bariéra proti vonkajším vplyvom. Vďaka pôsobeniu Carragelose® zostáva tento film na nosovej sliznici dlhodobo. Priebežné zvlhčovanie môže chrániť pred bežným prechladnutím a ochoreniami podobnými chrípke, ktoré sú spôsobené vírusmi prechladnutia.

Dostupnosť GripVis®

GripVis nosový sprej slúži na zvlhčenie nosovej sliznice, a tým na prevenciu a podporu liečby všetkých
ťažkostí vyplývajúcich zo suchej alebo podráždenej sliznice nosa. 

GripVis® dostupný  vo svojej lekárni.

Dostupnosť GripVis®

Prevencia komplikácií pri prechladnutí

Prechladnutie začína v horných dýchacích cestách - t.j. v oblasti nosa a hltana. Počas ochorenia môže ľahko prejsť do komplikácií bakteriálnej infekcie dýchacích ciest.

Včasné použitie GripVis® môže sťažiť vírusom šírenie, a tým oslabovanie organizmu - nakoľko Carragelose® vytvára ochranný film v nosovej dutine a na sliznici ústnej dutiny a hltana a pôsobí tak ako fyzická bariéra proti vonkajším vplyvom. Akonáhle vírusy spôsobujúce prechladnutie preniknú do dýchacích ciest, Carragelose® obaľuje vírusy a zabraňuje tak ich prichyteniu na sliznicu.

Carragelose® pravdepodobne inhibuje väzbu alebo vstup vírusu do buniek. Tým znižuje rozmnožovanie a šírenie vírusov, ktoré infikujú dýchacie cesty. Znižuje sa tak vírusová záťaž a následne sa zmierňujú príznaky prechladnutia u pacientov so začiatočnýmni príznakmi prechladnutia.