Príručka pre prechladnutie

Kedy navštíviť lekára

Je to iba prechladnutie? Kedy mám ísť radšej k lekárovi?

Prechladnutie nie je pre väčšinu ľudí nič výnimočné - napriek tomu priemer u dospelých dosahuje až štyri infekcie vírusmi spôsobujúcimi prechladnutie ročne. Väčšina postihnutých považuje príznaky za nepríjemné, ale nie nebezpečné. Preto vlastne nemusia ísť k lekárovi - alebo snáď áno? Kedy je pri prechladnutí vhodné návštíviť lekára? Vo všeobecnosti v nasledujúcich prípadoch:

Ak máte chronické ochorenie, napríklad astmu alebo cukrovku.

Ak patríte do rizikovej skupiny, ako sú ľudia so zníženou imunitou, starší ľudia alebo tehotné ženy a deti.

Ak dostanete náhle veľmi vysokú horúčku, pretože v takom prípade to môže byť chrípka a nie nachladnutie. 

Návšteva lekára sa odporúča aj v prípade, keď sa cítite veľmi unavený a celkovo sa necítite dobre.

Ak ste prechladnutý, je vždy dobré zostať niekoľko dní doma a dopriať si dostatok času na vyliečenie infekcie. Ak potrebujete potvrdenie o práceneschopnosti, musíte tiež návštíviť lekára.

Okrem toho má zmysel navštíviť lekára, ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako päť dní alebo ak sa príznaky zhoršia alebo sa nezlepšujú.

To isté platí, ak sa k tomu pripojí bolesť hlavy alebo napätie a bolesť v tvári, ktoré sa zhoršujú pri predklonení hlavy (bolesť v prínosových dutinách). V takom prípade sa zápal môže rozšíriť do prínosových dutín (sinusitída).

A tiež, keď je nádcha obzvlášť silná na jar alebo v lete alebo sa vždy prejaví v rovnakých podmienkach, napríklad v prítomnosti psa alebo mačky, lekár by mal objasniť príčinu, pretože môže ísť o alergiu.