Prechladnutie a chrípka

Prevencia a liečba

Ako sa chrániť?

Vývoj vakcín komplikuje rôznorodosť  príčin prechladnutia. Pre širokú škálu rinovírusov, koronavírusov a iných vírusov spôsobujúcich prechladnutie neexistuje bežný antigén. Perspektíva vývoja vakcíny proti nim je slabá. 

Chrípka je jediná infekcia dýchacích ciest, pre ktorú je vakcína komerčne dostupná. Najlepším spôsobom, ako zabrániť chrípkovej infekcii, je každoročné očkovanie. Vakcína sa mení každý rok a obsahuje kmene vírusu chrípky, o ktorých sa predpokladá, že sa budú vyskytovať v populácii počas nadchádzajúcej chrípkovej sezóny.

Každoročné očkovanie je zvlášť dôležité u ľudí s vysokým rizikom vzniku závažných komplikácií chrípky, ako aj pre zdravotníckych pracovníkov a pre všetkých, ktorí žijú s ľuďmi s vysokým rizikom závažných komplikácií súvisiacich s chrípkou alebo sa o nich starajú.

Všeobecne platí, že časté umývanie rúk a vyhýbanie sa dotyku s očami, nosom a ústami zabráni mnohým infekciám vrátane vírusových infekcií horných dýchacích ciest.

Ochrana pred vírusmi horných dýchacích ciest

Ruky si umývajte teplou vodou a mydlom najmenej 20 sekúnd.

Snažte sa nedotýkať sa očí, nosa, ani úst.

Často čistite a dezinfikujte povrchy, najmä ak sa ich dotýkal niekto, kto je chorý.

Obmedzte kontakty s infikovanými osobami.

Keď kašlete alebo kýchate, prekryte si nos a ústa vreckovkou. Po použití vreckovku odhoďte do koša.

Aj napriek rozšírenému užívaniu vitamínu C, výživových doplnkov s obsahom zinku a výťažkov z rastliny Echinacea pri prevencii prechladnutia, neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by to potvrdzovali. Na základe dostupných údajov sa zdá, že úplná prevencia prechladnutia by bola možná iba celkovou dlhodobou spoločenskou izoláciou.

Vytvorením ochranného filmu na sliznici horných dýchacích ciest
môže Carragelose® zabrániť prichyteniu vírusov na bunky,
a tým zabrániť infekcii.


Prečítajte si viac o tom, ako GripVis funguje
 

Liečba

Proti vírusom spôsobujúcich prechladnutie neexistuje žiadny antivírusový liek. Liečba bežného prechladnutia je symptomatická:

Nosové dekongestíva pomáhajú uvoľniť upchatý nos.

Prípravky proti kašľu pomáhajú zmierniť kašeľ.

Expektoranciá pomáhajú uvoľňovať hlien.

Antihistaminiká pomáhajú zastaviť výtok z nosa a kýchanie.

Lieky proti bolesti pomáhajú zmierniť horúčku, bolesť hlavy a slabšie bolesti.

Vždy skontrolujte nežiaduce účinky lieku. Povedzte svojmu lekárovi a lekárnikovi o každom lieku a doplnku, ktorý užívate.

Dostupnosť GripVis®

Carragelose®zabraňuje prichyteniu vírusov prechladntia na nosovú sliznicu, môže skrátiť trvanie ochorení podobných chrípke a zmierniť závažnosť príznakov prechladnutia a znížiť počet nových infekcií a návrat príznakov prechladnutia.

Nakoľko nie je k dispozícii širokospektrálna antivírusová liečba alebo vakcína proti všetkým týmto rôznym vírusom spôsobujúcim prechladnutie, klinická prax sa musí zamerať na prevenciu a kontrolu vírusových respiračných infekcií.

GripVis® dostupný vo svojej lekárni alebo online.

 

Dostupnosť GripVis®